top of page
  • Zdjęcie autoraMałgorzata Pilch

Gwiazdka się uczy

Zaktualizowano: 28 sie 2023

Miejsce do nauki w pokoju dziecka to bardzo ważny temat. W sieci znajdziecie na pewno mnóstwo porad i przykładów, jak urządzić taki kącik. Ja, natomiast, chciałabym się z Wami podzielić refleksjami na temat miejsca do nauki dla dziecka ze spektrum autyzmu.


Nasze Gwiazdki mają ogromne problemy z koncentracją, dlatego najważniejsze, aby w miejscu do nauki nie było rozpraszaczy, czyli plakatów z ulubionymi bohaterami, wzorzystych tapet itp.

Co z tablicami korkowymi i innymi pomysłami na organizację nad biurkiem? Tu jestem sceptyczna. Nawet pięknie poukładane, mogą dekoncentrować. Jeśli naprawdę są potrzebne, umieściłabym je bardziej z boku.


Oczywiście nie oznacza to, że przestrzeń musi być zupełnie ascetyczna, jeden element ulubiony przez dziecko może oswajać mu to miejsce i zachęcać do pracy. Moja Gwiazdka miała ulubioną figurkę lwa (zainspirowaną Lwem Leworęcznym - zbiorem ćwiczeń dla dzieci piszących lewą ręką) .

Spójrzcie na te dwa pokoje:

1.


https://123budujemy.pl/miejsce-nauki-dobry-start-szkolny/


2.

https://123budujemy.pl/miejsce-nauki-dobry-start-szkolny/


Zdecydowanie lepszy będzie pokój nr 2.

Dodatkowym walorem jest stonowana kolorystyka (pisałam o tym tutaj:

Podoba mi się również duży blat z szufladami. Dzieci często rozkładają na biurku zeszyty, książki, których formaty niejednokrotnie przekraczają format A5, jak dołożymy do tego laptopa, to okaże się, że nie ma już miejsca na pisanie. Duży, w miarę głęboki blat (minimum 80/50cm, idealnie, jeśli miałby 100-110 cm szerokości) zapewni komfort i wygodne miejsce do pracy.

Jeśli potrzebujecie postu z polecanymi przeze mnie biurkami, piszcie w komentarzach.


Oprócz biurka, miejsca do przechowywania (zamykane szafki i szuflady z wewnętrznymi organizerami to zbawienie!) potrzebne będzie krzesło. I tu, niestety, oba krzesła z powyższych zdjęć odpadają. Owszem, są ładne, ale na dłuższą metę nie nadają się do siedzenia dla młodego organizmu, który właśnie jest na etapie szybkiego rozwoju.

Co zatem powinno charakteryzować odpowiedni fotel do biurka?

  1. możliwość regulacji wysokości siedziska

  2. możliwość regulacji zagłówka (jeśli taki jest - byłoby dobrze, gdyby był...)

  3. możliwość odchylenia oparcia

  4. możliwość regulacji podłokietników (unikamy wtedy napięć w odcinku barkowym)

  5. wyprofilowana część oparcia służąca właściwemu podparciu lędźwi

Wiem, że może Wam się teraz wydawać, że zakup takiego fotela graniczy z cudem lub wiąże się z wydaniem fortuny, ale z czystym sumieniem mogę Wam polecić produkty polskiej marki Kulik

z których sama korzystam (i nie jest to artykuł sponsorowany).


Kolejna kwestia to pytanie, czy ustawiać biurko przodem do okna. To zależy. Jeśli za oknem mamy kojącą zieleń natury - jak najbardziej, ale jeśli widok przedstawia ruchliwą ulicę - zdecydowanie odradzam. Poza tym trzeba wziąć pod uwagę nasłonecznienie pokoju i pamiętać o odpowiedniej przesłonie okna (rolety lub żaluzje powinny się sprawdzić)

Zdecydowanie lepiej jest ustawić biurko bokiem do okna, tak, aby oświetlić lewą stronę (w przypadku praworęcznych lub prawą - u leworęcznych dzieci). Nie zapomnijmy też o sztucznym oświetleniu, czyli dobrej lampce przy biurku.


Jeśli zatem zadbacie o to, by w pokoju Waszej pociechy stanęło biurko z wygodnymi szufladami i w miarę dużym blatem, wygodne krzesło, a ściana nad biurkiem była wolna od rozpraszaczy, jest duża szansa, że Wasza Gwiadka będzie mogła w spokoju skupić się na nauce:)

Czego Wam z całego serca życzę!


Gosia


PS. Wszystkie zdjęcia wnętrz, które pokazuję są piękne i dobrze zaprojektowane. Omawiane przeze mnie kwestie dotyczą dopasowania ich do potrzeb dzieci ze spektrum autyzmu.

8 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page