top of page
Zdjęcie autoraMałgorzata Pilch

(S)pokój dla Gwiazdki - cz. 1

Zaktualizowano: 23 sie 2022

Urządzanie pokoju dla dziecka, zwłaszcza naszej Gwiazdki (czyli dziecka ze specjalnymi potrzebami, mam tu na myśli przede wszystkim spektrum autyzmu, ADHD) nie jest łatwym zadaniem, to oczywiste. Trzeba pamiętać o wielu kwestiach, ale - według mnie - kluczową jest zapewnienie naszej pociesze miejsca do wyciszenia się i relaksu. Pokój ma gwarantować spokój.


Jak to osiągnąć?

Spróbujcie zastosować podane niżej sposoby, jeśli pokój jest mały - w całym pomieszczeniu, jeśli duży - w miejscu, gdzie ma być tzw. "kącik spokoju". Dziś skupimy się na kolorach.


Kolory ścian


Nauka o oddziaływaniu barw wyraźnie podkreśla kolory, które działają na człowieka pobudzająco - tych się wystrzegamy, czyli: żółty, pomarańczowy, czerwony i ich pokrewne odcienie zdecydowanie odpadają.

W zamian stawiamy na chłodne barwy: błękity, zielenie (ale te bliżej turkusu), szarość, biel, nawet czerń w niewielkiej dawce może wyciszać. Porównajcie sobie te pokoje:

1.

2.



i te:

3.

4.



Chłodne barwy, ewentualnie rozbielone beże lub taupe działają kojąco mimo dość dużej ilości odcieni i przedmiotów w pokazanych pokojach (1,2). Natomiast biało-czerwone pasy wprowadzają do pokoju nr 3 energię, dynamikę (są nierówne, w dodatkach są namalowane w różnych kierunkach), mogą nawet dawać efekt chaosu.

Przyznaję, sama kiedyś namalowałam takie pasy na ścianie kolankowej w pokoju moich dzieci, żeby optycznie podwyższyć pomieszczenie, ale były równej wysokości i szerokości i ściana była niska (100 cm), i niewielka. Tu, mam wrażenie, trochę tego za dużo...

Pokój nr 4. niby jest w zieleniach i brązach, czyli powinien teoretycznie wyciszać, ale mam wrażenie, że bardziej... przygnębia. Dodatkowo figury geometryczne o nieregularnych kształtach namalowane na ścianie działają wręcz niepokojąco (przypuszczam, że inspiracją miało być umaszczenie żyrafy, ale chyba nie wyszło...).

Jeśli zielenie, to raczej takie:

5.




6.



Ktoś mógłby powiedzieć, że przecież barwy na zdjęciu 6. też są przytłaczające... Dla niektórych może i tak, ale musimy pamiętać, że dzieci ze spektrum często szukają wyciszenia w małych, ciemnych miejscach (w szafie, pod łóżkiem, itd.) Dlaczego zatem nie stworzyć im azylu, w którym poczują się dobrze? Fragment pokoju pomalowany w taki sposób, z workiem sako lub poduszkami na podłodze może zdziałać cuda:)


Zawsze dobrym wyjściem są tzw. neutrale, czyli biel, szarość i czerń.

7.

8.

9.



Celowo wybrałam tylko przykłady z jednej firmy produkującej farby - według mnie - godne polecenia (nie, artykuł nie jest sponsorowany:), żeby pokazać, że w ramach tej samej ceny, tego samego produktu możemy osiągnąć kompletnie inny efekt.


A jakie są Wasze doświadczenia w tym temacie? Która wersja kolorystyczna pokoju wg Was najlepiej zadziałaby na Wasze dziecko? Czekam na Wasze komentarze i pozdrawiam:)

G.



4 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

コメント


bottom of page